Przejdź do głównej zawartości

Zielona rewolucja;)

                                   Poplon jest to uprawa jednej rośliny lub mieszanki różnych ale współgrających ze sobą gatunków roślin w celu...hmm właśnie, w jakim celu. Nie dlatego aby nie czepiała się mnie unijna biurokracja (tzw. zazielenienie), ale dla wzrostu żyzności gleby oraz poprawy warunków fitosanitarnych. Mówiąc zrozumiale i po chłopsku, gdy chcesz coś dostać, w tym przypadku dobry plon, najsamprzód  musisz coś dać. Lepiej dla ciebie rolniku czy ogrodniku by nie był to jakiś syntetyczny szajs. Natura tego nie trawi. Zabijesz wszystkie pożyteczne stworzenia, które chcą ci pomóc. Gdy siejemy tzw. poplony, nie mamy z tego bezpośredniej (kasa$$$) korzyści ponieważ ta roślina lub rośliny zostanie zmieszana z ziemią, albo wymarznie zimową porą i nie osiągnie pełnej dojrzałości. Korzyści z takiego działania są nieocenione i nie idzie tu o pieniądze ale o zdrowie i żyzność ziemi która nas żywi. Gleba to fundament, tysiące hektarów zamieniają się w nic nie warty brud za sprawą chemii oraz intensywnej, skierowanej tylko na zysk uprawie. Nasza planeta, Ziemia jest cierpliwa, bo nas kocha. Może to farmazon, ale nie dla mnie. Jeśli nie zadbamy o naszą planetę, nie zostanie po naszej pseudo cywilizacji kamień na kamieniu. Pora się obudzić. Dlatego jeśli tylko macie taką możliwość to "zielonym do góry", siejcie, sadźcie, nie pryskajcie, dbajcie o nasz dom.
                               Do tematu poplonów i zielonych nawozów jeszcze wrócę w bardziej konkretnej formie. Chciałem tylko pokazać, że istnieją alternatywy dla sztucznego nawożenia gleby. Są to sposoby znane ludzkości od dawna ale wmówiono nam że to starocie. Okłamano nas że bez chemii nie wyżywimy stale rosnącej populacji. Udowodnione jest, poprzez niezależne badania, że małe gospodarstwa ekologiczne/organiczne, które charakteryzują się dużą bioróżnorodnością, są w stanie wyprodukować znacznie większe ilości żywności niż wielkie kombinaty rolne. Piszę o tym sir Julian Rose w swoich książka, zdecydowanie polecam, jest to lektura dla każdego. Na zachętę proszę posłuchać tego pana. Pozdrawiam.
                                                            
                                                                                                                                             DR🌿

Komentarze

  1. Wszystkim zainteresowanym tematyką rolnictwa chciałbym polecić stronę https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/pszenica-ozima . Są to specjaliści w rozwoju, wprowadzaniu nowych rozwiązan oraz technologii do Waszych gospodarek . Polecam sprawdzic i podzielic sie opinia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

                         NARÓD PRZEMÓWIŁ USTAMI PANA JERZEGO ZIEMBY

Gospodarskim okiem - rolnictwo ekologiczne

               Kolejna trochę spóźniona odsłona cyklu "Gospodarskim okiem". Tym razem trochę o ekologicznym rolnictwie okiem rolnika który dopiero stawia pierwsze kroki. Ten rok jest szczególny dla mojej rodziny i dla naszego małego gospodarstwa. Tak jak już pisałem wcześniej, skupiam się już całkowicie na pracy na farmie i  nie zamierzam podejmować żadnych innych zobowiązań. W tym samym czasie moja żona Ola urodzi  naszego syna i będzie nas już piątka, ponieważ są już z nami dwie piękne dziewuszki. Pierwsze przemyślenia dotyczące rolnictwa ekologicznego dotyczą własnie rodziny. Odnoszę wrażenie że cała struktura sztywnego systemu pracy jaki obecnie ludzkość sobie narzuca w naszym przypadku zaczyna drżeć i rozpadać się. Chodź odbywa się to na bardzo subtelnych poziomach często widzę  to w twardej rzeczywistości. Upraszczając to nieco, w moim przypadku wygląda to tak że mniej pracuje, więcej czasu spędzam z rodziną a jednocześnie to co robię przynosi nad wyraz dobre rezultaty

Pogoda krótkoterminowa dla rolników

 Witam po długiej przerwie, może coś ruszymy na tym blogu. Na nowy początek wrzucam film, który ostatnio elektryzuje polski rolniczy youtobe. Niestety wszystko pokazane w tym filmie jest prawdą. Możesz drogi czytelniku zamykać oczy, mówić że to są niepotwierdzone teorie spiskowe, twój wybór i ja na pewno nie zamierzam nikogo przekonywać. Kochani rolnicy jesteśmy oszukiwani, manipulowani i okradani na każdym kroku. Konsumenci, Polacy, rodacy, wy również jesteście oszukiwani. Szukajmy, domagajmy się polskiej żywności w sklepach. Kupujmy prosto od rolnika. Polska ma wszystko by być krajem samowystarczalnym. Polska ma ludzi, którzy mają serca i potrafią się jednoczyć.